« wstecz VADEMECUM TAŃCA » Salsa VADEMECUM TAŃCA

           Salsa czerpie z wielu różnych stylów i w rozmaitych miejscach rozwijała się pod różnymi wpływami. Duże zróżnicowanie spowodowało wyodrębnienie tak zwanych stylów salsy. Style te różnią się krokiem podstawowym, rytmicznym umiejscowieniem kroków (np. taniec na 1 lub 2) w muzyce, geometrią tańca (taniec po kole lub w linii) i sposobem prowadzenia partnerki. Salsa na Kubie powstała jako połączenie tańca  son z kubańską rumbą. Salsa w Portoryko rozwinęła się pod wpływem lokalnych tańców. Do Stanów Zjednoczonych zaś została przyniesiona przez imigrantów z regionu Karaibów (w większości z Portoryko).

          Salsa jako taniec użytkowy, wykorzystywany do tańczenia w klubach na często zatłoczonych parkietach, ogranicza powierzchnię, po której porusza się para. W przeciwieństwie do turniejowych tańców towarzyskich, para tańcząca salsę nie przemieszcza się po całym parkiecie, tylko przez większość tańca zajmuje niewielki jego fragment.

         Charakterystycznymi cechami tego gorącego stylu są: efektowne, szybkie prowadzenie, możliwość wykorzystania technik i stylizacji pochodzących z innych rodzajów tańca, eksponowanie kobiecości partnerki oraz duże możliwości stylingowe. Główną  zaletą  jest jego użytkowy charakter i uniwersalność - gorące latynoskie rytmy coraz częściej goszczą w klubach i porywają tłumy. Umiejętności zdobyte na zajęciach można więc od razu wypróbować na parkiecie salsoteki. Salsa to taniec, który wyzwala pozytywną energię, jest bardzo rytmiczny i swobodny. Może nauczyć się go każdy - opanowanie samych podstaw daje dużą satysfakcję oraz umożliwia świetną zabawę w gronie znajomych.